II.Abdulhamid'in Çocukluk Düşleri

Elif Ayla
Bir Efsanenin Öteki Yüzü Şehzade Günlükleri’nde!

Şehzade Günlükleri ile tarihi gerçekliğe sadık kalınarak hazırlanmış kurgusal hikâye içinde bir padişahın doğuşu anlatılıyor. Seri, çocuklar ve yetişkinler için basit ama kendisi de sadece bir çocuk olan şehzadeler özelinde önemli sorulara yanıt arıyor.

Onlar dünyanın en merak edilen evinde, Osmanlı Sarayı’nda büyüdüler. Etraflarında lalalar, hizmetkârlar, parmak şaklattığında koşanlar… 

Masalın Kaf Dağı etekleri. Çocukların gördükleri. Şehzade bile olsa, bir çocuğun sadece çocuk hali. Kocaman duvarların arasında duyulan küçük adımların sesleri, bu seri ile evlerimizde..

Ve Şehzade Hamid'i Sultan II. Abdülhamid yapan sırların yazılı olduğu bu mektupları okumaya başlıyoruz... Siz de buyurmaz mısınız?

Herkesin, dedesinin dedesi bir padişahı tanımış olamaz. Ama bu ikilinin dedeleri tanımış. Üstelik Sultan ona değerli bir “şey” vermiş. Veren padişahsa, bu “şey” kesin hazinedir. Dedesinin evinde hazine saklı duran hangi çocuk hazine avcısına dönüşmez?

Veee, sandık açılır. İçinden bir define çıkar, en hakikisinden. Sultan II. Abdülhamid'in mektupları. Yok yok, Şehzade Hamid'in mektupları onlar. Mektuplardan sesler mi çıkıyor ne. Bir şehzade atına atlayıp saraydan kaçıyor. Evet evet, kaçıyor. Bak düştü, başını yaraladı. Bir adam sırtına aldı Şehzade Hamid'i, götürüyor. Yoksa... Kaçırıyor olmasın? Kediler miyavlıyor. Tekir mi o? Bir de kuş var sanki. Cüce İbrahim Efendi de orada. Beylerbeyi Sarayı'nın muhallebicisi de var, evet. "Bici bici, muhallebiciii!" diye bağırıyor. Sonradan Sultan II. Abdülhamid olarak Osmanlı tahtına oturacak olan Şehzade Hamid, annesiyle oyun oynuyor şimdi de. O da ne, şehzade yazı masasında yine, mektup yazıyor. Eğilmeliyim, bir bakalım ne yazıyor. "Annem öldü... " Eğilip bir kere daha bakmam lazım. Başka bir mektup daha. "Babam Abdülmecid baloda... " Ve Şehzade Hamid'i Sultan II. Abdülhamid yapan sırların yazılı olduğu bu mektupları okumaya başlıyoruz... Siz de buyurmaz mısınız?

 Sayfa sayısı: 144
ISBN: 978-975-2477-48-3
Türü: Resimli Öykü
Önerilen sınıflar: 4. sınıf 5. sınıf 6. sınıf 7. sınıf

Yazarın Diğer Kitapları

Hayykitap Çocuk - 2012
Yazılım ve Barındırma: Haber Sistemi