Babam Çalılığa Dönüşünce

Joke van Leeuwen
Joke van Leeuwen
Burak Sengir
Usta bir kalemden savaş üzerine şapka çıkartılacak bir roman

Hızlı temposu, sıradışı olay örgüsü ve benzersiz üslubuyla Babam Çalılığa Dönüşünce, 2011'de Hollanda'nın önemli ödüllerinden Vlag&Wimpel Ödülü'nü aldı. 

Savaş ve savaşın getirdikleri, ülkesinden ayrılmak zorunda kalan insanların yaşadıkları, Joke van Leeuwen'ın dil cambazlıklarıyla, mizahıyla, yarattığı ilginç karakterler ve kurgusuyla bir kara komediye dönüşüyor. Leeuwen savaşı besleyen "biz, ötekiler, kuzeyliler, güneyliler" gibi ayrımların anlamsızlığına işaret ederken, çocuklarla yetişkinlerin dünyayı yorumlayışlarında ne kadar farklılaştığını ustalıkla vurguluyor. 

Hızlı temposu, sıradışı olay örgüsü ve benzersiz üslubuyla Babam Çalılığa Dönüşünce, 2011'de Hollanda'nın önemli ödüllerinden Vlag&Wimpel Ödülü'nü aldı. Leeuwen bu kitabında da kurguyu, çok sevilen romanı Cik!'ten aşina olduğumuz özgün çizimleriyle besliyor, bütünlüyor. Savaş gibi ağır bir konuyu ele aldığı Babam Çalılığa Dönüşünce'de, kaçınılmaz olarak satır aralarına nüfuz eden hüznün yanı sıra, eğlence ve serüven vaat ediyor. Böylece ortaya, şaşırtıcı, etkileyici, başyapıt olmaya aday bir roman çıkıyor. 

Toda'nın babası çalılığa dönüşmeden önce usta bir pastacıdır. Her sabah yirmi çeşit kremalı pasta ve üç çeşit turta pişirmek için gün ışımadan kalkıp işe koyulur. Ta ki günün birinde her şey değişene kadar... Güneyde savaş patlak verince, Toda'nın babası da askere alınır. 

Toda babaannesiyle kalmıştır ama bir süre sonra çatışmalar yaşadıkları kente de sıçrar. Toda'nın, yurtdışında yaşayan annesinin yanına gitmesi gerekecektir. Yolculuk ne kadar maceralı, ne kadar tehlikeliyse de, Toda ne yapıp edip annesini bulmaya kararlıdır!

 

Aldığı Ödüller:
Vlag&Wimpel Ödülü

Sayfa sayısı: 104
ISBN: 978-605-5181-09-3
Türü: Roman
Önerilen sınıflar: 4. sınıf 5. sınıf 6. sınıf

Yazarın Diğer Kitapları

Hayykitap Çocuk - 2012
Yazılım ve Barındırma: Haber Sistemi