Bayan Frisby ve Gizemli Kurtarma Ekibi

Robert C. O'Brien
Şiirsel Taş
Bol ödüllü, maceralı bir klasik!

Bayan Frisby ve Gizemli Kurtarma Ekibi, çocukları hayvan kahramanlar aracılığıyla pek çok kavram üzerine düşündüren önemli çocuk edebiyatı örneklerinden biri. Başrolde laboratuvar fareleri, sıçanlar, baykuş, karga, kedi gibi hayvanlar var ancak kitap aynı zamanda son derece "insani".  

Hayvanlar dünyasından sıra dışı bir macera ile dayanışma ve birlikteliğin, vefanın, cesaretin, umutlu olmanın çok şey değiştirebileceğini söylüyor. Uygarlık ve teknoloji üzerine düşündürüyor.

Newbery Ödülü, Lewis Carroll Shelf Ödülü, ALA Dikkate Değer Kitap ve Horn Book Fanfare Kitabı ödüllerini alan Bayan Frisby ve Gizemli Kurtarma Ekibi romanından, The Secret of NIMH (NIMH'in Sırrı) adlı animasyon filmi uyarlanmıştı. Yakında yapımı devam eden yeni animasyon filmi de gösterime girecek.

Bayan Frisby cesur bir tarla faresi; aynı zamanda iki kız iki erkek annesi. Ancak Bayan Frisby'nin başı büyük dertte, çünkü küçük oğlu çok hasta. Öte yandan bahar geldi gelecek, havalar ısınıyor. Bahçesinde yaşadıkları çiftçi, toprağı sürmek için sabanıyla yakında çıkagelir. Bayan Frisby ile ailesi, saban toprağı altüst edip kışlık evlerini parçalamadan önce, dere kenarındaki yazlık eve taşınmak zorunda. Ama küçük oğlu bu kadar hastayken nasıl?
Aldığı Ödüller:
ALA Dikkate Değer Kitap
Horn Book Fanfare Kitabı
Lewis Carroll Shelf Ödülü
Newbery Ödülü 1972

Sayfa sayısı: 261
ISBN: 978-975-9059-99-6
Türü: Roman
Önerilen sınıflar: 4. sınıf 5. sınıf 6. sınıf 7. sınıf
Hayykitap Çocuk - 2012
Yazılım ve Barındırma: Haber Sistemi