Karanlıktan Korkan Baykuş

Jill Tomlinson
Paul Howard
Gökçe Ateş Aytuğ
Baykuşlar karanlıktan korkmaz ki...

Karanlıktan korkan bir baykuş olur mu hiç? Oluyor işte, küçük Şlop karanlıktan öyle korkuyor ki, yapmak istediği pek çok şeyi yapamıyor.

Jill Tomlinson'ın bu dupduru, hem şirin hem komik öyküleri çocuklar için eğlenceli bir okuma serüveni sunuyor. Serinin tüm kitaplarını yedi yaşın üzerindeki çocuklar kendi başlarına zorlanmadan okuyabilir. Ayrıca, büyük puntolarla yazılmış, Paul Howard'ın olağanüstü karakalem çizimleriyle resimlenmiş bu eğlenceli hikâyeleri, anasınıfı dönemindeki çocuklar da anne babalarından severek dinleyebilirler.

1968'de yayımlanmaya başladığından beri milyonlarca okuru olan serinin kitapları İngiltere'de okullarda okutuluyor, çocukların psikolojik-zihinsel gelişimleri için tavsiye ediliyor. Hikâyeler hem çok eğlenceli hem de çocuklara hayvanlar hakkında önemli bilgiler veriyor. Hayvanları tanırken pek çok başka şey de öğreniyor çocuklar: Dostluğu, sevgiyi, aile bağlarını, soru sormayı, cesareti, dayanışmayı, kendine güvenmeyi, hoşgörüyü, umutlu olmayı...

Küçük peçeli baykuş Şlop, aslında diğer yavru peçeli baykuşların tıpatıp aynısıydı. Tek bir farkla... Şlop karanlıktan korkuyordu. Korktuğu için de geceleri yuvasından dışarı çıkamıyor, babasıyla avlanmaya gidemiyordu.

Annesi karanlığı tanımadığı için ondan korktuğunu söyleyip, onu karanlığı öğrenmesi için insanların yanına gönderdi. Böylece Şlop her gün karanlıkla ilgili yeni bir şeyler öğrendi: Karanlık HEYECAN VERİCİDİR, karanlık ŞEFKATLİDİR, karanlık EĞLENCELİDİR, karanlık GEREKLİDİR, karanlık BÜYÜLEYİCİDİR, karanlık HARİKADIR ve karanlık GÜZELDİR.

Karanlığı tanıdıkça onu sevdi ve sonunda bir baykuş, yani gece kuşu olmanın tadını çıkarmaya başladı.



Sayfa sayısı: 112
ISBN: 978-975-9059-82-8
Türü: Resimli Öykü
Önerilen sınıflar: 2. sınıf 3. sınıf

Yazarın Diğer Kitapları

Hayykitap Çocuk - 2012
Yazılım ve Barındırma: Haber Sistemi